Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Trendy Kulinarne Food Studies – wrażenia z wykładu

Wczoraj, w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie odbył się wykład zatytułowany „Trendy kulinarne. Skąd się biorą? Kto ma na nie wpływ? I co będziemy jedli w 2015 roku?” Spotkanie poprowadziła dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek – orientalista, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: „Tradycje kulinarne Japonii” oraz „Japońskie słodycze”, współkierownik i autorka programu studiów podyplomowych Food Studies, rozpoczynających się w tym roku na SWPS.

zaproszenie_trendy_kulinarnePodczas spotkania mogliśmy usłyszeć kilka słów o tym, jaki jest cel trendów kulinarnych: o ich funkcji informacyjnej, budzeniu inspiracji, potrzeb wśród konsumentów, jak i firm produkujących urządzenia dla branży gastronomicznej. Tomaszewska-Bolałek wspomniała również o ofiarach trendów kulinarnych, które poddają się modzie na diety, rodzaje posiłków, składników, dokonując przy tym wyborów pozbawionych zdrowego rozsądku. Dalej przedstawiono raport wielu firm badających zachowania konsumenckie, jakie są przewidywane światowe trendy w żywieniu – wśród nich wspomniano o odejściu od globalności produktów, trend na żywienie osób starszych, obniżanie zawartości cukru w jedzeniu, zwiększanie zainteresowania produktami lokalnymi, pełnoziarnistymi, zdrowymi, odejście od kuchni molekularnej, skoncentrowanie się na łączeniu smaków i potraw w nowatorski sposób. Wysłuchaliśmy o nowych pomysłach na żywienie – odejście od drogich mięs na rzecz podrobów. Autorka wykładu wspomniała o ciekawostkach takich, jak paleo dieta, żywienie się insektami, hipsterskiej pizzy, haute dogach.

IMG_20140922_185209Cały wykład trwał ponad godzinę, niestety – przypominał raczej zdawanie relacji z przeczytanych materiałów, ciekawostek i raportów znalezionych w Internecie, niż ciekawe spojrzenie na informacje dotyczące trendów kulinarnych. dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek pozbawiła go emocji i nuty komentarza, co więcej – w dużym stopniu zaniedbała temat, który powinien być ważną częścią spotkania – jak będą wyglądać trendy żywieniowe w Polsce i jak dane trendy światowe mają się do tych polskich. Prawda jest taka, że kolejna godzina, której według mnie brakło na tym wykładzie, powinna dotyczyć realności danych trendów, odniesienia ich do Europy, Polski, wyszukania tych, które mogą sprawdzić się na danym rynku. Skomentowanie, że w Polsce rządzą programy kulinarne i blogerzy, którzy pieką ciasta, nie jest tym, czego oczekuje się dyskutując o jedzeniu. Polacy to nie tylko Ci, którzy gotują rosół i schabowego w niedzielę, ale również Ci, którzy – podróżując dużo – chcą odkrywać nowe smaki, również wtedy, gdy siedzą w domu, czy wychodzą do restauracji. Mogła to być ogromna dyskusja o tym, co w 2015 roku pojawi się i zainteresuje konsumentów, a nie była. I tak, po godzinie wykładu można by zadać pytanie – czy Food Studies są komuś tak naprawdę potrzebne? Komu? Skoro „reklamowy” wykład na uczelni nie zachwycił, nie poruszył, a wręcz zadał chęć otworzenia poważnej dyskusji na temat trendów kulinarnych (tych, które będą i tych które powinny się pojawić, a niekoniecznie tak się stanie) w Polsce.
IMG_20140922_181148Cieszę się, że podczas spotkań z wieloma restauratorami, osobami z branży gastronomicznej, takie dyskusje są na porządku dziennym. Podczas targów gastronomicznych w całej Polsce, rozmawiamy, badamy, szacujemy – co ludzie będą chcieli jeść kiedy za rok będziemy planować kolejne targi. Nie raz emocje dotyczące aktualnej mody i tej, która właśnie się rozpoczyna, budzą ogromne emocje, a wręcz spory – kto ma rację, a kto nie. Tego na tym wykładzie nie odnalazłam. Oby pozostałe wnosiły coś do naszej wiedzy na tematy związane z jedzeniem.
IMG_20140922_183643
Informacje o kierunku Food Studies na SWPS: www.podyplomowe.pl/foodstudies

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: