Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Restauracje padają! Jak restauratorzy mogą pomóc sobie w kryzysie?

restaurant-690569_960_720W ciągu ostatnich kilku lat, przez rynek gastronomiczny przeszła poważna trąba i to nie tyle powietrzna, co ekonomiczna. Kryzys odczuwalny na rynku pieniężnym przełożył się w dużym stopniu na ograniczanie wydatków z zakresu rozrywki, w tym na przykład na zmniejszenie wizyt w restauracjach. Restauracje zaczęły odczuwać spadek przychodów i coraz mniejsze zainteresowanie gośćmi. Ale to nie tylko wina kryzysu! Wiele osób, zdecydowało się na otworzenie restauracji w ramach zachcianki, bez uprzedniego przygotowania, biznes planu i pomysłu – ryzykując bardzo duże pieniądze!

Okazuje się, że w przez ostatnie dwa lata zamknęło się lub zmieniło zarządców około 15% restauracji, zatem średnio co szósta z nich przekroczyła linię tolerancji niskich przychodów! Oznacza to, że w praktyce średnio co trzeci właściciel restauracji nie jest zadowolony z zarobków, które będąc nawet na plusie, nie dają zamierzonej stopy zwrotu z inwestycji.

I tu pojawia się lawina błędów odczuwalnych przede wszystkim przez gości – oszczędności – na obsłudze, na jakości jedzenia, na promocjach, dodatkach. A to pierwszy krok do tego, by restauracja dołączyła do rzeszy bankrutujących lub sprzedawanych za bezcen, by tylko odzyskać część wkładu w inwestycje. Czy restauratorzy mogą zatem samodzielnie zapobiec kryzysowi na rynku gastronomicznym? Jak najbardziej – wystarczy, by bacznie obserwowali to, co dzieje się w lokalu i otwarcie przyznali gdy zauważą jakiś problem. Bo pomoc dostaną praktycznie od ręki!

Restauracje w kłopotach potrzebują profesjonalnej pomocy!

hotel-1191725_960_720Od kilku lat bardzo sprawnie i skutecznie działa – jedna z nielicznych w Polsce – usługa przygotowana dla restauracji borykających się ze spadkiem przychodów, ze zmniejszoną ilością gości w lokalu, czy niewłaściwym funkcjonowaniem sprzedaży usług – jest to Audyt Klienta GdzieZjesc.info®.

Agencja Marketingowa AFMedia, działająca na rynku gastronomicznym już 10 lat, współpracująca z tysiącami restauracji, przygotowała usługę Audyt Klienta GdzieZjesc.info® dla właścicieli lokali gastronomicznych różnego rodzaju, którzy zauważyli brak wzrostu przychodów lub ich spadek i potrzebują dokładnej analizy oraz raportu, w którym otrzymają odpowiedź, jakie są przyczyny tej sytuacji.

Jest to usługa przeznaczona dla tych, którzy są świadomi, że tych przyczyn z pewnością jest kilka i wiedzą, że działanie zapobiegające dalszym spadkom przychodów jest potrzebne w możliwie jak najszybszym i najkrótszym czasie, aby zapobiec rozległym problemom w poprawnym funkcjonowaniu lokalu.

Właściciele lokali chcą z pełną świadomością uniknąć sytuacji, z jaką spotykają się lokale biorące udział w emitowanym w TVN programie Kuchenne Rewolucje, czy amerykańskim pierwowzorze Kitchen Nightmares. Właśnie dla tych świadomych restauratorów przygotowano usługę Audyt Klienta GdzieZjesc.info®

Dobre restauracje zasługują na wyróżnienie!

Audyt Klienta GdzieZjesc.info® został przygotowany również dla tych restauracji, które chcą otrzymać specjalne wyróżnienie, potwierdzone przez specjalistów – w takim przypadku, po zdobyciu odpowiedniej ilości punktów, restauracja zostaje wyróżniona i otrzymuje prawo posługiwania się potwierdzeniem dokonania Audytu Klienta GdzieZjesc.info® na 12 miesięcy od dnia zakończenia wizyty Audytorów. To wyzwanie dla najlepszych restauracji! Tylko nieliczne otrzymają pełnoprawny Certyfikat umożliwiający publikację w dowolnych miejscach oraz promocję jakości!

Zarządzający restauracjami, którzy chcą sprawdzić, czy ich lokal potrzebuje Audytu Klienta GdzieZjesc.info® powinni odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • czy zauważyłem ostatnio spadek klientów w moim lokalu?
  • czy zauważyłem spadek dochodów w budżecie mojego lokalu?
  • czy w moim lokalu jest zbyt mała ilość gości, bym mógł wprowadzać nowości oraz dodatkowe promocje?
  • czy lokale w mojej okolicy mają więcej gości, niż moja restauracja?
  • czy zauważyłem, że nie mogę kontrolować tego, co dzieje się w lokalu przez cały czas, ze względu na moją często nieobecność na miejscu?
  • czy potrzebuję konkretnej listy zmian, jakie mam dokonać w lokalu.

Jeśli chociaż na dwa z tych pytań odpowiedzieliście “TAK”, ta usługa jest skierowana do Waszej restauracji!

Jak wygląda przeprowadzenie Audytu Klienta GdzieZjesc.info®?

table-71380_960_720Usługa Audyt Klienta GdzieZjesc.info® to pełna analiza obsługi, pracowników, serwowanych dań oraz problemów, z jakimi spotyka się lokal. Audyt Klienta GdzieZjesc.info® składa się z trzech etapów, które zajmują około dwóch dni.

Etap 1: Przed wizytą w lokalu.
Wizerunek: od źródeł promocji, po zamówienie stolika.
Jest to weryfikacja wizerunku lokalu przed wizytą – rozpoznanie lokalizacji, otoczenia, rodzaju usług, potencjalnych klientów oraz konkurencji audytowanej restauracji. To również sprawdzenie wygody w zakresie rezerwacji stolika.

Etap 2: Wizyta w lokalu.
Klient: obsługa gości w różnych porach otwarcia lokalu.
Ten etap polega na odwiedzeniu restauracji oraz pełnej weryfikacji obsługi klienta zarówno pod względem jakości dań, jak i uprzejmości i gotowości do pomocy w różnych sytuacjach, całej załogi lokalu. Jeśli zleceniodawca zgłasza potrzebę wizyty o różnych porach, ustalane jest wstępnie, które godziny oraz jakie dni są tymi, na które audytorzy powinni zwrócić uwagę najbardziej.

Etap 3: Spotkanie ze zleceniodawcą. Raport końcowy.
Raport: pełna lista problemów oraz koniecznych zmian.
Etap trzeci dotyczy zakończenia prac audytorów oraz przedstawienia pełnego raportu z etapów dotyczących wizerunku, dotychczasowej reklamy, działań promocyjnych oraz samej wizyty w lokalu. Przedstawiona jest pełna informacja na każdy temat, łącznie z analizą konkurencji. Wszelkie dodatkowe uwagi są przekazywane bezpośrednio, w trakcie rozmowy – zarówno podczas spotkania, jak i ewentualnych konsultacji telefonicznych. Dotyczy to zwłaszcza uwag przekazanych w postaci działań koniecznych do realizacji po zakończeniu Adytu.

girl-1131853_960_720Usługa Audyt Klienta GdzieZjesc.info® jest usługą przygotowywaną w formie umowy między Zleceniodawcą, a Agencją Marketingową AFMedia. Analiza dotyczy pełnej informacji, począwszy od źródeł promocji lokalu, ich skuteczności, poprzez bieżącą obsługę Klienta, aż po rozmowę podsumowującą, podczas której przekazywany jest pełny raport Zleceniodawcy oraz odpowiadamy na wszyskie pytania dotyczące każdego z Etapów.

Więcej informacji na temat Audytu Klienta GdzieZjesc.info® znajdą Państwo na stronie
w zakładce Audyt Klienta (http://www.afmedia.pl/audyty.html).

Na pytania dotyczące Audytu Klienta GdzieZjesc.info® odpowiada Anna Dębska, współwłaściciel Agencji Marketingowej AFMedia.

Pani Anno, co to jest Audytu Klienta GdzieZjesc.info®?
Usługa Audyt Klienta GdzieZjesc.info® to pełna analiza problemów restauracji zarówno na etapie wizerunku, jakim aktualnie dysponuje dany lokal, poprzez działania promocyjne, prowadzone obecnie przez managera lub firmę obsługującą daną restaurację, jak i pełną obsługę klienta – tego zamawiającego stolik, szukającego miejsca na organizację przyjęcia, jak i spontanicznie odwiedzającego lokal. To idealny sposób wyłapania wszystkich błędów popełnianych w wielu dziedzinach związanych z prowadzeniem restauracji. I genialna rzecz dla każdego właściciela, który chce uniknąć problemów z poprawnym funkcjonowaniem restauracji.

Dlaczego moja restauracja potrzebuje Audytu Klienta GdzieZjesc.info®?
Są lokale, które zauważają spadek przychodów, mniejszą ilość gości oraz coraz mniej liczne zainteresowanie usługami restauracji – zarówno podstawowymi, jak zwykłe korzystanie z posiłków w lokalu, jak i mniejszą ilość organizacji imprez w danym miejscu, czy zmniejszoną ilością zamówień cateringowych, czy związanych z obsługą dostaw posiłków na telefon. Ważne jest, by właściciele świadomie podejmowali decyzję o naprawie tego, co może prowadzić do poważnych problemów w funkcjonowaniu restauracji. I to właśnie dla tych, którzy chcą jak najszybciej poprawić to, co sprawia problemy, stworzono usługę Audyt Klienta GdzieZjesc.info®. Dzięki niej zarządzający restauracją otrzyma pełny raport, w którym w bardzo konkretny sposób przedstawione zostaną błędy, jakie popełnia na różnych etapach pracy restauracji.

Co więcej – usługę Audyt Klienta GdzieZjesc.info® przygotowaliśmy również dla tych restauracji, które wiedzą, jak cenne jest zdobywanie specjalnych wyróżniej, przygotowanych przez profesjonalistów. Audytorzy odwiedzają restaurację również w zakresie potwierdzenia, że dany lokal może zostać polecony setkom tysięcy Gości, którzy każdego miesiąca odwiedzają GdzieZjesc.info® i zaglądają do specjalnie przygowanej na tę okazję zakładki restauracji, które poprawnie przeszły Audyt Klienta GdzieZjesc.info® i mogą pochwalić się takim wyróżnieniem przez 12 miesięcy od zakończenia wizyty w lokalu.

Pani Anno, kto przeprowadza Audyt Klienta GdzieZjesc.info®?
Pracę Audytora wykonują odpowiednio przeszkoleni do tego specjaliści GdzieZjesc.info® oraz Agencji Marketingowej AFMedia, będącej właścicielem marki GdzieZjesc.info®. To ludzie z wieloletnim doświadzeniem związanym z branżą gastronomiczną, uczestnicy międzynarodowych targów gastronomicznych oraz współautorzy wykładów przygotowywanych specjalnie dla pracowników branży gastronomicznej. Ale to przede wszystkim profesjonaliści, którzy wiedzą, jak ważna jest poprawna obsługa klienta oraz odpowiednio przygotowana kampania reklamowa i działania promocyjne, dające w efekcie świetną sprzedaż usług restauracyjnych i zadowolenie klientów. Z każdym z audytorów Zleceniodawca ma stały kontakt tak, aby nawet po zakończeniu prac, pozostać w kontakcie i móc wyjaśniać wszelkie uwagi przekazane w Raporcie kończącym Audyt Klienta GdzieZjesc.info®.

Jak wyglądaja wyniki Audytu Klienta GdzieZjesc.info®?
Wyniki Audytu Klienta GdzieZjesc.info® są przygotowywane w postaci pełnego Raportu opisującego szczególowo każdy z etapów Audytu. Analizowane są zarówno działania restauracji w zakresie samodzielnej promocji, opinie o lokalu, konkurencja, ciekawość pomysłu na taki lokal w okolicy, jak i w pełni obsługa klienta (również w sytuacjach nietypowych). Taki Raport to kilkadziesiąt stron analiz, kończących się listą uwag przekazywanych Zleceniodawcy, w celu wprowadzenia koniecznych zmian związanych z błędami, jakie zauważyli Audytorzy. Dużym atutem Audytu Klienta GdzieZjesc.info® jest możliwość stałego kontaktu z Audytorami również po jego zakończeniu, gdzie w razie potrzeby wszelkie podpowiedzi i wyjaśnienia są udzielane również na bieżąco, gdy właściciel decyduje się na wprowadzenie zaproponowanych zmian.

Dlaczego, jako właściciel restauracji, nie mogę przeprowadzić takiego Audytu samodzielnie?
Jednym z podstawowych problemów, o których mówią nam właściciele restauracji, jest brak obiektywizmu, który im towarzyszy podczas wizytowania własnego lokalu. Niestety zarówno przez to, że obsługa zna dobrze kto jest pracownikiem danego miejsca i na co zwraca uwagę każdy z nich, trudno jest zauważyć błędy popełniane podczas obsługi przeciętnego klienta. Dodatkowo analiza związana z promocją lokalu oraz opiniami i konkurencją, jest często przeprowadzana w błędny sposób. Właśnie z tych powodów konieczne jest by usługa ta była wykonywana przez osoby profesjonalnie przygotowane do tego i niezależnie oceniające pracę poszczególnych osób – marketingowca, managera, szefa kuchni, czy kelnera. Stąd kadra pracująca przy Audycie Klienta GdzieZjesc.info® dobierana jest w odpowiedni sposób tak, aby właściciel restauracji lub osoba zlecająca jego przeprowadzenia, dostała informację o rzeczach, które samodzielnie by przeoczyła. Nie ukrywam, że przeprowadzone przez nas Audyty już niejednokrotnie zaskoczyły Zleceniodawców, którzy sami podczas rozmów, dziękując nam za Raport, wspominali, że są mocno zaskoczeni tym, jak wielu rzeczy sami nie zauważyli i że nasza pomoc okazała się nieodzowna, choć czasami mocno szokująca.

Jak długo czeka się na Raport?
Czas oczekiwania na Raport po Audycie Klienta GdzieZjesc.info® jest bardzo krótki – zwykle to klika dni. Zależy on przede wszystkim od tego, jakie problemy do wyeliminowania zgłosił nam Zleceniodawca. Jeśli restauracja ma być odwiedzana przez Audytorów więcej niż 1 raz, czas ten wydłuża się jedynie o ilość wizyt tak, aby w Raporcie opisana była każda z nich wraz z uwagami przekazanymi Zleceniodawcy.

Ile kosztuje Audyt Klienta GdzieZjesc.info®?
Koszt Audytu Klienta GdzieZjesc.info® pokrywa koszty związane z zamówieniami podczas wizyt w lokalu, dojazdem oraz zakwaterowaniem, jeśli dotyczy lokalu poza Polską centralną. Przykładowy koszt Audytu dla restauracji w Warszawie to 2800 zł wraz z pełnym Raportem oraz konsultacjami przed wizytą i po zakończeniu prac Audytorów. Każdy Audyt wyceniany jest jednak indywidualnie, ponieważ zależy od zakresu prac specjalistów i oczekiwań właściciela restauracji.

Jak zamówić taką usługę?
Aby zamówić Audyt Klienta GdzieZjesc.info® wystarczy wejść na stronę www.AFMedia.pl i wypełnić formularz kontaktowy. Przy okazji dobrze jest wspomnieć, jakie problemy zostały już zauważone w zakresie funkcjonowania lokalu oraz określić swoje oczekiwania. Po konsultacji telefonicznej, analizie wewnętrznej i doborze specjalistów, przygotowywana jest umowa potwierdzająca wykonanie takiej usługi, a my zabieramy się do pracy!

Dziękuję za rozmowę Pani Anno.
Rozmawiał Adam Jarczewski

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: