Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Poradnik dotyczący pisania opinii o restauracjach

W związku z pojawieniem się firm zajmujących się “wizerunkiem prezentacji” w internecie poniżej prezentujemy, krótki poradnik, jak pisać swoje recenzję, aby uniknąć nieprzyjemności ze strony takich firm, jak i restauracji, które wybrały ten sposób na rozwiązanie swoich problemów.


Opinie dotyczące potraw:

 • Żadna restauracja nie serwuje niesmacznych potraw. Jako klient restauracji nie jesteśmy w stanie obiektywnie tego ocenić, a dodatkowo zmysł smaku u każdego z nas jest różny. Pisząc recenzję nie piszemy więc “serwowane kotlety są niesmaczne”, lecz prezentujemy własną opinie “podany kotlet mi nie smakował”
 • Nie mamy możliwości efektywnej weryfikacji wagi podawanych potraw, ani jak podana potrawa ma się do deklarowanej wagi. Nie możemy również założyć, że wszystkie/jakiekolwiek inne potrawy odbiegają wagą od deklarowanej. Dlatego też, nie piszemy “serwowane porcje są mikroskopijnej wielkości”, tylko wyrażamy własne odczucia pisząc ”porcja, którą otrzymałem, wydała mi się znacznie mniejsza niż zwykle”
 • Staramy unikać się stwierdzenia, że podane jedzenie było nieświeże. Jeśli faktycznie takie było, należy poinformować o takie sytuacji lokalny oddział Sanepidu. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju podejrzeń zatruć.
 • Prosimy pamiętać, że restauracja może być tania/droga tylko w odniesieniu do naszej sytuacji finansowej, dlatego warto unikać określania w ten sposób lokali. W zamian za to można napisać, że “jak dla mnie, restauracja wydała się zbyt droga”,
 • Nie piszemy o sposobie przyrządzania dań, tylko o efekcie tych działań. Nie piszemy więc “mięso było przygotowywane na starym tłuszczu”, tylko “mięso, które mi podano, smakowało, jakby zostało przygotowane na starym tłuszczu”. Inny przykład to zamiast napisać “szarlotka odgrzewana była w kuchence mikrofalowej”, piszemy “szarlotka smakowała jakby do ogrzania użyto kuchenki mikrofalowej”.

Opinie dotyczące obsługi:

 • Sprawa najważniejsza. Dopóki nie dana osoba nie została za daną sytuację skazana prawomocnym wyrokiem, nie możemy jej oskarżać. Tak więc, nie możemy napisać, że “w restauracji X pracują oszuści”, gdyż do czasu uprawomocnienia wyroku jest to nieprawda, a nawet w przypadku wyroku należy powstrzymać się od takich oskarżeń, gdyż nie wiemy, czy dana osoba faktycznie jest w tej restauracji zatrudniona (czy tylko świadczy usługi) itd. Należy również pamiętać, że oszustwo jest przestępstwem celowym, co oznacza, że dana osoba musi działać z zamiarem jego popełnienia od samego początku.
 • Nie oceniamy wyglądu zewnętrznego osób pracujących w restauracji. Jeśli już mamy napisać jakiś komentarz dotyczący wyglądu, pamiętajmy, że są to nasze odczucia. Tak więc piszemy “W moim odczuciu, kelner, obsługujący mnie w restauracji X, wyglądał w dniu wizyty niechlujnie”.
 • Jako osoba, która odwiedza restaurację, nie mamy możliwości zweryfikować, czy dana osoba nie znajduje się pod wpływem alkoholu, dlatego też wszystkie wpisy dotyczące “trzeźwości” obsługi nie mogą zostać opublikowane. Prosimy pamiętać, żę wszystkie wątpliwości dotyczące trzeźwości można zgłaszać managerowi lokalu lub właścicielowi.
  W pewnych sytuacjach (np zawarcie umowy o organizację imprezy, brak reakcji właściciela lub podejrzenie dotyczy managera, bądź osoby odpowiedzialnej za lokal) rozsądnym wydaje się skorzystanie z pomocy Policji, gdyż tylko Policja dysponuje odpowiednimi środkami, aby potwierdzić stan trzeźwości.
 • Pamiętajmy, że w każdym wypadku warto zachować rachunek, a przypadku organizacji imprez, aby podpisać umowę. Uchroni to Państwa przed wieloma nieprzyjemnościami i pozwoli dochodzić swoich praw.

Ponieważ rynek firm świadczących usługę “poprawy wizerunku” jest jeszcze stosunkowo młody, to wiele restauracji da się prawdopodnie przekonać, że wywieranie nacisku na serwisy internetowe to najlepszy sposób na poprawę wizerunku. Niestety jesteśmy zmuszeni, w trosce o Państwa spokój, prowadzić dokładniejszą moderację postów, zwłaszcza zawierających recenzję restauracji.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak zawsze pozostajemy do dyspozycji i zachęcamy do kontaktu i dyskusji.

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: