Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Magda Gessler – matura z polskiej gastronomii przed nią!

www.magdagessler.pl_2014-05-09_07-45-23.pngMożna ją kochać, można nienawidzić – Magda Gessler, znana postać medialna, promująca do niedawna swoim nazwiskiem kilkanaście restauracji w Polsce, prowadząca polską wersję programu Kuchenne Rewolucje, gość porannej telewizji, postać chętnie pojawiająca się w kolorowej prasie, rzadziej na targach kulinarnych. O sobie mówi „Nie jestem restauratorem, jestem reżyserem sztuki, w której każdy z gości moich restauracji gra główną rolę” [1].

O Magdzie Gessler warto doczytać kilka informacji – w latach 80. wyszła za Volkharta Müllera, korespondenta tygodnika „Der Spiegel” w Madrycie. Po jego śmierci w 1986 wróciła do Polski i wyszła za Piotra Gesslera, członka rodziny warszawskich restauratorów, syna Zbigniewa Gesslera i brata Adama Gesslera. Po podziale rodzinnej firmy w 1991 Piotrowi i Magdzie Gesslerom przypadła restauracja „U Fukiera” w Warszawie. Bywa niekiedy mylona z Martą Gessler, właścicielką restauracji „Qchnia Artystyczna” i kwiaciarni „Warsztat Woni” w Warszawie. Obie są kolejnymi żonami Piotra Gesslera, stąd zbieżność nazwisk [2].

Magda Gessler branżowo nie jest uznawana za fachowca – trzeba być szczerym i uczciwym i przyznać, że wśród specjalistów z gastronomii, w tym renomowanych (choć jest ich niewielu) szefów kuchni, nie jest uznawana za specjalistę, raczej za osobę, która idealnie wpasowuje się w potrzeby show telewizyjnego – rzuca talerzami, krzyczy, przeklina, a na koniec czule przytula uczestników.

Sama całkiem niedawno pochwaliła się na swoim profilu Facebook o zerwaniu negocjacji z firmami, z którymi współpracowała dając swoje nazwisko, podając, że „Ze względu na fundamentalne różnice w filozofii prowadzenia restauracji dzielące mnie i moich partnerów biznesowych rezygnuję z udzielania mojego nazwiska i wizerunku następującym restauracjom: AleGloria w Warszawie, Biała Gęś w Warszawie, Krokodyl w Warszawie, Trattoria Bellini w Warszawie, Polka w Warszawie, Polka w Łodzi, Marcello w Łodzi, Marcello w Krakowie oraz Restauracja Wentzl w Krakowie. Podjęłam już niezbędne kroki prawne w celu zakończenia tej współpracy – formalne rozstanie nastąpi po upływie okresu wypowiedzenia wiążącej mnie umowy. Rewolucje na własnym podwórku uważam za rozpoczęte.” I trudno tu mówić o rozpoczęciu rewolucji, a trzeba o ich zakończeniu w nieudany sposób. W końcu taka deklaracja to nie separacja, a rozwód, więc do zmian już nie uda się wrócić.

facebook.com_2014-05-09_07-37-48.png

www.magdagessler.pl_2014-05-09_07-39-55.pngNa swojej stronie www Magda Gessler pozostawia informacje o restauracjach, co zastanawia – czy to kwestia zaniedbania, czy raczej tego, że umowy jednak nadal trwają i wcale tak łatwo się to wszystko nie zakończy, a profil na Facebooku nie wystarczy do prowadzenia biznesu.

Z tą kreacją smaku, podobnie jak z byciem „najcudowniejszym restauratorem w Polsce” jest jeszcze jeden poważny problem. Boli, bo na stronie mocno promowanej przez Magdę Gessler, gdzie umieszcza „swoje” przepisy, zdjęcia perfekcyjnie dopasowane do tekstu nie należą do autorki. A to oznacza, że ABSOLUTNIE każdy taki przepis jest opowieścią o obrazku i kopią czegoś, co już ktoś kiedyś zrobił. To jak mówienie o zdjęciu wieży Eiffla pod obrazkiem z Wikipedii i to nawet bez wizyty w Paryżu. Pada więc pytanie – kreatorka smaku, czy ktoś, kto popadł w bezczelny samozachwyt i usiłuje na każdym kroku wmawiać ludziom swój perfekcjonizm i szeroko pojętą wiedzę kulinarną, która z programu na program, z przepisu na przepis, staje się coraz bardziej wątpliwa.

Może właśnie dlatego, w czasie, kiedy inni uczniowie zdają teraz matury, znana postać medialna, dotychczasowa twarz wielu restauracji, osoba tak często krytykowana, ale jednocześnie kochana przez całkiem sporą grupę osób spoza branży, staje przed pierwszym prawdziwym życiowym egzaminem – maturą z polskiej gastronomii. I choć jej kompetencje bywają bardzo dyskusyjne, choć jej przepisy nie są skrajnie kreatywne, a jej dotychczasowe restauracje niekoniecznie chwalone i kochane, gdzieś w środku osób żyjących polską gastronomią, pozostaje poczucie żalu, że skoro w jej twarz zainwestowano tak wielkie pieniądze (nie mówię tu o reklamie Ludwika, czy Ulgixu, bo to żenada, ale dla wielu osób stan portfela ma się zgadzać i o tym już rozmawialiśmy), pozwolono na zostanie twarzą kulinarną ogromnej telewizji, gdzieś  w środku rodzi się chęć trzymania kciuki za to, by ten egzamin zdała chociaż ona.

Albo.. brnąć w odważniejsze marzenia – by na jej miejscu w końcu pojawił się ktoś, kto pokaże polskiej gastronomii, co tak naprawdę oznacza dobrze i smacznie gotować, a przede wszystkim zrozumieć, że o gości należy dbać, a nie ich oszukiwać. Na przykład kupując zdjęcia do przepisów z bazy banków grafiki. Gotować samemu i wrzucać może mniej podkolorowane zdjęcia, ale autentyczne. Bo tego brakuje w polskich restauracjach. A to właśnie za ich nowe narodzenie i ich maturę trzymam mocno kciuki!

Źródłó materiałów:
[1] – https://www.facebook.com/pages/Magda-Gessler/112484985469400
[2] – http://pl.wikipedia.org/wiki/Magdalena_Gessler
Zdjęcia: http://www.magdagessler.pl, http://www.smakizycia.pl

1 komentarz

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: