Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

HummusBar Warszawa Centrum – porażka na całej linii!

Ocena:

2014-09-11-17.40.51Przyjdź, poczuj niepowtarzalną atmosferę i posmakuj prawdziwych dań kuchni izraelskiej!” – w taki sposób HummusBar zlokalizowany na warszawskim powiślu zachęca swoich gości do wizyty. Odwiedzając ich stronę www zauważamy krótki wykład na temat hummusa i dowiadujemy się, że w tym miejscu „hummus produkujemy wg. specjalnej receptury, która została nam udostępniona przez izraelskiego eksperta w tej dziedzinie – bazą jest gotowana cieciorka i pasta sezamowa Tahini, ale to co czyni go wyjątkowym to właściwe proporcje i kombinacja pozostałych składników„. Co więcej „aby sprostać oczekiwaniom naszych klientów do produkcji używamy świeżych, wysokiej jakości składników„. Jak wygląda wizyta w HummusBarze?

Gdy odwiedzamy to miejsce w godzinach popołudniowych, przed pustym barem siedzi lekko znudzona pani, która na nasz widok podnosi się, by nas obsłużyć. Za jej plecami widzimy wielką rozpiskę oferowanych dań kuchni izraelskiej. Do wyboru w chlebku Pita i na talerzu – w formie dań. Różnica cenowa dość spora, ale pani wyjaśnia, że za talerz trzeba po prostu dopłacić. Widząc nazwy: Shakshuka, Malawach, Schug, Sabih staramy się dopytać, co to jest i jak to jest podawane. Albo czegoś z listy nie ma, albo pani podaje jakieś enigmatyczne hasła, z których niewiele dla nas wynika. Do niczego nie zachęca, wręcz ma się wrażenie, że przeszkodziliśmy jej w popołudniowym odpoczynku, a jeść to tu i tak dobrze nie zjemy. I to prawda. Zamawiamy pitę z wołowiną, drugi wegetariański z dodatkiem bakłażana i jajka. Do tego prosimy o baklavę i herbatę z miętą.

To, co dostajemy po kilku minutach, budzi w nas najgorsze emocje – próbować, czy uciekać. Mikro pita, potwornie zimna, z której wystają ogórki do skandynawskiej sałatki, albo hot doga z Ikei. Środek wypełnia bliżej nieokreślona breja, bez zapachu, a później – jak się okazuje, bez smaku. Mięso przygotowane jest dokładnie tak samo. Zimne, nieprzyjemne. Śmieszne jest, że dałoby się robić zawody i pytać przypadkowych ludzi – która z kanapek ma w sobie mięso, a która jest wege. Obie „smakowały” tak samo, więc odpowiedzi pewnie byłyby pół na pół. A jak w tym wszystkim smakuje ten zachwalany autentyczny przepyszny hummus? Dramatycznie. Tak słabego hummusa jeszcze nie jedliśmy! Jakby ktoś zapomniał go w ogóle przyprawić!!! Najgorsze w tym wszystkim jest to, że cena 12 zł za takie jedzenie po prostu woła o pomstę. Kebaby w centrum Warszawy są: większe, aromatyczniejsze, smaczniejsze, autentyczniejsze i do tego tańsze.


Kwintesencją pseudo autentyczności HummusBaru jest herbata z miętą i baklawa. Witaj Polsko w najgorszym wydaniu baru gdzieś w środku kraju, na trasie – szklanka, w której ktoś wrzucił najtańszą herbatę, dorzucił mikro listek mięty i podał od niechcenia niczym nie przypominała naszych wyobrażeń o aromatycznej, dobrej, gorącej herbacie do zimnej jak lód pity. I do niej baklawa – niewielka, niby „robimy ją z większej ilości orzechów”, ale sucha i pachnąca tak, jakby te orzechy były kupione na przecenie w Tesco – zwietrzałe, smakujące raczej jak gałązka, niż aromatyczne bakalie. A gdzie wilgoć? Aromat miodu, syropu różanego? W HummusBarze tego nie dostaniecie.

Podsumowując wizytę chcę zapytać – jak bezczelnym trzeba być, by w dobie zalania nas kebabami, kuchnią turecką, ktoś zdecydował się na promocję kuchni izraelskiej w taki sposób, że po pierwsze nie odróżnia się jej od budy z kebabem, a po drugie smakiem i jakością podania jest od tej budy przysłowiowej dużo gorsza? Czy po raz kolejny robi się z nas osoby, które nie mają pojęcia o tym, co jedzą? Żart. HummusBar zasługuje na gigantycznego bana. Takiego, by wszystkim otwarcie powiedzieć – to miejsce należy omijać szerokim łukiem. Przecież tam nawet nie da się wypić dobrej herbaty….

Ps. Wybaczcie zdjęcia – po nich najlepiej zrozumiecie, co przeżyliśmy 🙂

HummusBar Topiel
Topiel 19, Warszawa
Tel. 795 835 721
http://www.hummusbar.pl
https://www.facebook.com/Hummusbar.Warszawa?fref=ts

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: