Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Dobra restauracja w pigułce.

Czy prowadzenie restauracji jest trudne?

Ktoś mógłby powiedzieć – tak, to ogrom obowiązków, z którymi należy sobie radzić każdego dnia. Inna osoba mogłaby spokojnie w tej dyskusji stanąć po drugiej stronie i powiedzieć – nie, to łatwizna. Każdy da sobie radę z przywiezieniem towaru, ugotowaniem i sprzedaniem posiłku, nic trudnego.

IMG_0932Prawda jest taka, że prowadzenie restauracji nie różni się wiele od każdego innego biznesu. Restaurator nie jest wyjątkową osobowością, bo tak samo, jak on może zachwycać swoimi daniami, spa w ulubionym hotelu może dawać gościom niepowtarzalny relaks, a fryzjer, do którego chodzi się regularnie, może powodować, że fryzura, którą zaproponował, sprawia, że osoba, która się na nią zdecydowała, będzie czuć się wyjątkowo atrakcyjnie. Każdy z biznesów – obojętnie, czy mówimy o prowadzeniu restauracji, usługach spa, czy fryzjerze, wymaga ogromu pracy i poświęceń. W przypadku, gdy z tego zrezygnujemy, nawet Ci, którzy uważają, że to łatwizna, poniosą porażkę.

Jak zatem podejść do tematu prowadzenia restauracji?
Raz na jakiś czas przejść przez pigułkę – listę przykazań, które należy wdrażać w życie lokalu.
A jeśli ktoś zamierza gardzić prostymi zasadami w niej zawartymi – wierzcie mi, że już przegrywa walkę o klienta!

Zatem.. do dzieła!
Sprawdźcie, czy i wy – restauratorzy – nie popełniacie grzechów głównych prowadząc swój lokal.

IMG_5164Przykazania Restauratora:
1. Zawsze oferuję swoim gościom świeże produkty.
2. Dania, które dodałem do menu są apetyczne, smaczne i ciekawie zaaranżowane.
3. Mój szef kuchni ma swoje ważne miejsce w restauracji – przedstawia swoje propozycje dań, nowości w menu, wprowadza w nim zmiany, informuje o poprawności zamówień towarów, które do niego docierają.
4. Zaopatruję swoją restaurację mądrze – korzystając ze sprawdzonych dostawców oraz odwiedzając odpowiednie targi ze świeżymi, sezonowymi produktami.
5. Dbam o zadowolenie klienta – słucham ich uwag, sprawdzam zainteresowanie listą sprzedanych dań, a te najmniej popularne zastępuję nowymi.6. Moi goście są dla mnie najważniejsi, dlatego jestem dla nich stale dostępny w lokalu.
7. Moja załoga tworzy wraz ze mną mój biznes – restauracje, dlatego dbam o ich potrzeby, słucham ich uwag, weryfikuję ich pracę, organizuję spotkania, w których przedstawiają mi wszystko to, co zauważyli w trakcie swojej pracy.
8. Uwagi gości i załogi wykorzystuję wprowadzając zmiany w lokalu, dzięki temu nie są to informacje zmarnowane, a w pełni wykorzystane.
9. Stale szkolę załogę i siebie, by nie stać w miejscu.
10. Dbam o poprawny marketing restauracji – posiadam osobę odpowiedzialną za podejmowanie decyzji reklamowych, a jej działania poddaję regularnej weryfikacji.
11. Jestem otwarty na nowości – produkty, dania, smaki, aranżacje.
12. Wiem, co się dzieje u mojej konkurencji – co lubią ich goście, jakie zmiany wprowadzają. Staram się wykorzystywać tą wiedzę, by zawsze być przed nimi.
13. Regularnie wprowadzam zmiany w swoim lokalu – dotyczące zarówno aranżacji wnętrz, jak i pełnej oferty.
14. Tworzę, wraz z moim zespołem, zgraną ekipę, która wie, jak ważny jest szacunek do gości i do biznesu, który prowadzę.
15. Dbam o czystość w restauracji oraz minimalizację zasobów magazynowych. Świeżość jest dla mnie celem numer 1.
15. Idę z uśmiechem do pracy każdego dnia, a dzień kończę obserwując uśmiechy gości i mojej załogi!

A więc już dziś przeczytacie sobie tą listę kilka razy i sprawdzicie, czy naprawdę tak łatwo prowadzić biznes restauracyjny? Powodzenia!

Ps. Chcecie dodać coś do tej listy?
Działajcie poniżej zostawiając informację w formie postów!
Z przyjemnością przekażemy to zainteresowanym!

Powodzenia!

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: