Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

„Zdrowie w smaku” – na tą książkę czekali prawdziwi smakosze!

Ocena:

IMG_2410Choć w sklepach z książkami pod dostatkiem jest tych przepełnionych mnóstwem przepisów, to ta książka jest prawdziwym wyjątkiem! Dlaczego? Bo „Zdrowie w smaku. Niezwykłe dania ze zwykłych roślin” autorstwa małżeństwa Grażyny i Jarosława Uścińskich, to nie jest kolejna książka kucharska – to przepełniony wiedzą, ciekawostkami i mnóstwem rozbudzających apetyt propozycji, będących zarówno inspiracją do gotowania, jak i prawdziwą nauką i zbiorem wiedzy o produktach, których w naszych kuchniach nigdy nie powinno zabraknąć.

Jeśli wydaje wam się, że każda książka kulinarna sugeruje producentów, czy półprodukty – z publikacją Państwa Uścińskich wrócicie do korzeni i na nowo poznacie to, co kiedyś było prawdziwą zdrową i pyszną kuchnią. Aksamitka, bez czarny, chaber bławatek, cykoria podróżnik, jałowiec, kozieradka, mniszek, mięta, morwa czarna – jeśli zdążyliście zapomnieć o takich rarytasach z pola, czas wrócić do korzeni i do autentycznego gotowania, pozbawionego sztucznych dodatków i przypraw, które na półce leżą i wietrzeją latami. „Zdrowie w smaku” to nie tylko książka z przepisami, to również prawdziwy zbiór wiedzy, w którym zarówno wytrawni kucharze, jak i najmłodsi zaczerpną mnóstwo wiedzy!

Przyznajcie sami – kiedy ostatnio mieliście w ręce kalendarz zbioru roślin? Kiedy mieliście okazję wziąć do ręki właśnie zerwaną z pola roślinę i przeczytać o niej każdą istotną informację – począwszy od czasu zbioru, miejsc występowania, poprzez właściwości lecznicze, aż po ciekawą propozycję na zaaranżowanie jej w kuchni ze smakiem? Taka właśnie jest książka Państwa Uścińskich! To niezwykła publikacja, która wprowadzi was w świat dawno zapomnianych dobroci – dzięki niej nie tylko przygotujcie dżem z surowej cebuli ze śledziem, marynowany stek z bylicą piołunem, tartę grzybową z tymiankiem, czy miętowe pierogi ruskie z wędzonym twarogiem lub suflet niezapominajkowy, ale również dowiecie się, jak przygotować nalewkę truskawkową, korzenną wiśniówkę, czy leczniczą nalewkę chrzanową. Nauczycie się także jakie są najzdrowsze probiotyki i smakowite marynaty, staniecie się prawdziwymi specjalistami w ziołach i wszystkim, co naturalne!

Dzięki „Zdrowie w smaku” zdrowa kuchnia będzie nie tylko modą, ale waszym atutem w rękach. Polecam tą książkę każdemu, kto ceni sobie dobrą, zdrową i naturalną kuchnię, przepełnioną ziołami, zapachami i smakami, a nie tylko nazwami producentów gotowych dań z długą datą do spożycia na półce. Warto zapamiętać ten tytuł, bo to idealny prezent nie tylko dla najbliższych, ale również dla samych siebie – dbających o zdrowie swojej rodziny i przyjaciół. Polecamy i gratulujemy doskonałej publikacji! Redakcja GdzieZjesc.info

Ps. chcecie spróbować potraw Jarosława Uścińskiego?
Zajrzyjcie do warszawskiej restauracji Moonsfera w Centrum Olimpijskim!
Serdecznie zapraszamy!

Książkę kupicie m.in. w Wydawnictwie – zajrzyjcie TUTAJ – skorzystajcie z rabatu 15%!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: