Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Wigilia firmowa nie musi być nudna!

pexels-photo-30503-largeJakie jest Wasze pierwsze skojarzenie na hasło wigilia firmowa? „W końcu wolne popołudnie!”, „Znów muszę udawać, że lubię szefa i to w czasie po pracy!”, „Chętnie napiję się z kumplami z pracy!”, „Dobrze, że szef za to płaci, bo znów będzie nudno w restauracji!”. Dla wielu osób wybierających się na przedświąteczną imprezę firmową te skojarzenia są naturalne, bo restauracje traktują tego typu imprezy, jako świetny i szybki zarobek bez specjalnego wysiłku z ich strony. Ma być sprawnie, niby świątecznie, najtaniej jak się da w przygotowaniu (w końcu zwiększenie zysków jest najważniejsze!), byle szybko zakończyli wspólny wieczór i zajmiemy się następną grupą. Może brzmi to bardzo smutno, ale tak jest – często restauratorzy uznają, że wigilia firmowa to doskonała impreza wymuszona datą w kalendarzu, a więc klienci i tak sami przyjdą i nic nie trzeba robić – ot, śledzik, wódka, sałatka świąteczna i gotowe, pieniądze wpadają do kasy. Na szczęście tak być nie musi!

pexels-photo-92926-largeJak można spędzić miło i świątecznie czas w restauracji w gronie swoich znajomych z pracy? Wystarczy odrobina chęci ze strony właściciela restauracji i prosty pomysł – wspólnie przygotowujemy święta! Zapytacie – jak to? Przecież wszystko powinno być gotowe? Otóż niekoniecznie. Aby grupa, która na co dzień jest ze sobą powiązana w dużym stopniu wyłącznie formalnie mogła spędzić naprawdę miły czas, który da im odrobinę luzu i przyjemności, a nie tylko „obowiązkowe spotkanie z szefem po pracy”, fajnie jest móc się zintegrować na zupełnie innej stopie niż ma się okazję zrobić to w biurze. A Wigilia i Święta to doskonały czas na zwolnienie tempa i wspólną zabawę.

pexels-photo-196648-largeJak zatem, jako firma, zamówić Wigilię firmową w restauracji? Poprosić o warsztaty kulinarne oparte o dania w pełni Świąteczne. Tatar ze śledzia w waszej ulubionej wersji to nie problem – wystarczy, że szef kuchni przygotuje mnóstwo różnorodnych składników i każdy z Was, ubrany w Świąteczny fartuszek zajmie się jego szykowaniem i eksperymentowaniem w kuchni. Sałatka wigilijna? Wbrew pozorom każdy z Was pamięta ją zupełnie inaczej, a więc mając do dyspozycji mnóstwo składników każdy z Was przygotuje coś innego. I tu zaczyna się zabawa – wspominanie Świąt w domu rodzinnym, najciekawsze historie związane z postem przedświątecznym, albo wizytą wujka i cioci, która nigdy nie dawała nam spokoju i kazała jeść tonę rzeczy, na które nie mieliśmy ochoty. A gdy trwają długie dyskusje, przy dobrej nalewce robi się każdemu przyjemnie i faktycznie wprowadzacie się w nastrój przedświąteczny. Szef przestaje być takim gburem, bo upaćkany od góry do dołu próbuje wymieszać swoją ulubioną wersję koreczków śledziowych degustując przy tym kolejną nalewkę zimową.

Wszyscy jesteście uśmiechnięci i żartujecie, że właściwie już nie możecie doczekać się prawdziwych Świąt z najbliższymi… To jest prawdziwa Wigilia firmowa, prawda? Polecam Wam poprosić restauracje o przygotowanie tego wyjątkowego wieczoru w zupełnie nowy i dużo przyjemniejszy niż dotychczas sposób. Udanych przygotowań do Świąt i miłej zabawy podczas spotkania z ekipą z pracy, życzy Wam Redakcja GdzieZjesc.info

Fot. Pexels

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: