Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Specjalistyczne szkolenia dla szefów kuchni, managerów i właścicieli restauracji.

Okres powakacyjny to zwykle czas, w którym zarządzający restauracjami wracają do pracy pełną parą. Wraz z jesienią i nowymi obowiązkami, na rynku gastronomii pojawiają się też spotkania branżowe oraz szkolenia specjalistyczne. Tym razem na szefów kuchni, managerów i właścicieli czekają aż trzy pozycje warte uwagi: 12 października Kongres Szefów Kuchni, 27-29 października Warsaw Gastro Show – oba wydarzenia w Warszawie i 16-18 listopada Targi Gastrofood w Krakowie.

coffee-1128140_960_720Na każdym z tych wydarzeń będziecie mieli okazję spotkać profesjonalistów z branży, poznać nowości branżowe w wyposażeniu, a także pomocne w zarządzaniu restauracją i przede wszystkim skorzystać z bogatej oferty szkoleń. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli spotkać się tam z Wami – nasza Redaktorka Ania Dębska, specjalista w zakresie szkoleń dla gastronomii przeprowadzi wykłady pomocne zarówno dla szefów kuchni, jak i managerów i właścicieli restauracji.

Podstawowe grzechy restauracji. Jak uniknąć spadku zysków i braku klientów? Jakie są najczęściej popełniane błędy w polskich restauracjach? Złote zasady. – to szkolenie, które czeka na Was na Kongresie Szefów Kuchni (zajrzyjcie na stronę: http://kongresszefowkuchni.pl/program).

Prowadzenie restauracji, to przyjemność, ale nie zabawa. Jak sprawić, by Twoja inwestycja w biznes gastronomiczny przyniosła zyski. Warsztaty przeznaczone dla managerów i właścicieli restauracji oraz osób planujących otworzyć biznes gastronomiczny. – na to szkolenie zapiszcie się koniecznie na Warsaw Gastro show (szczegóły na: http://warsawgastroshow.pl/prowadzenie-restauracji-to-przyjemnosc-ale-nie-zabawa/).

O szkoleniu w Krakowie jeszcze poinformujemy – zaglądajcie na http://targi.krakow.pl/kalendarz-imprez.html

Do zobaczenia!

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: