Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Poszukujecie tradycyjnej kuchni polskiej w najlepszym wydaniu? Zajrzyjcie do Gospody Pod Młynem w Warszawie

Ocena:

O tradycjach kulinarnych będących podstawą do powstania restauracji Gospoda Pod Młynem, o chęci stałego zadowalania gości, o wyśmienitej kaczce, naleśnikach z rakami i torcie kawowo-bezowym opowiada nam Pani Małgorzata Podsiadło – współwłaściciel Restauracji.

gospoda_pod_mlynem_3Pani Małgorzato, skąd wzięła się w Pani Rodzinie pasja do gotowania?
Tradycja gotowania w naszej rodzinie sięga kilku pokoleń. Pomysł założenia restauracji zrodził się w głowie mojego taty, który zarażony pasją do gotowania od babci wciągnął w ten biznes moją mamę i mnie. Pomagałam od początku. Bardzo szybko okazało się, że restauracja na tyle mnie wciągnęła, że zrezygnowałam z pracy w korporacji na rzecz biznesu rodzinnego.

Przepisy, z których korzystają Państwo w Gospodzie Pod Młynem, to nie przypadek?
Zdecydowanie tak, bo nie tylko tata był wychowywany w rodzinie, gdzie się gotuje i gdzie biznes restauracyjny nie jest obcy bliższym i dalszym krewnym. Moja mama od najmłodszych lat spędzała większość wieczorów gotując ze swoją babcią, która była doskonałą kucharką. Dzięki temu zebraliśmy mnóstwo wspaniałych tradycyjnych receptur na najlepsze dania kuchni polskiej.

gospoda_pod_mlynem_4A więc to właśnie tradycja od początku rządziła w Państwa kuchni?
Ze znalezieniem stylu restauracji nie mieliśmy żadnego problemu. Było jasne, że będzie to nasza rodzima kuchnia. Wiele potraw, które cieszą się u nas w restauracji największym powodzeniem, takich jak kaczka z pieca, której przepis przekazywany był z pokolenia na pokolenie niczym pierścień rodowy, gęś czy pierogi, opartych jest właśnie na recepturach moich babć i prababć.

Jednak sukces Gospody Pod Młynem, to nie tylko rodzinna pasja do gotowania?
Och, tak! Najważniejsi są nasi pracownicy – niezwykle utalentowana szefowa kuchni Ania, która jest z nami od początku istnienia restauracji i zespół kucharzy – ambitnych, mających ogromną wiedzę i głowy pełne co raz to nowych pomysłów. Potrafią oni wydobyć dawne smaki nie zapominając jednocześnie o najnowszych trendach. Praca nad naszym menu to praca zespołowa. Wprowadzenie nowego dania trwa czasem nawet kilka tygodni. Bardzo nam zależy aby potrawy serwowane naszym gościom były dopracowane do perfekcji.

gospoda_pod_mlynem_6W jaki sposób zdobywają Państwo na co dzień uznanie gości?
Ciężka praca jaką wykonaliśmy do tej pory i jaką wkładamy na co dzień prowadząc Gospodę pod Młynem, do tego zaufani dostawcy, sprawiły że dopracowaliśmy się szerokiego grona stałych gości i licznych dań, które cieszą się u nas bardzo dużym powodzeniem. Jesteśmy dumni z naszych naleśników z rakami, które były jedną z pierwszych pozycji w naszej kracie menu i po prawie 10 latach są wciąż jednym z najlepiej sprzedających się dań. Wspomniana kaczka mojej babci króluje nie tylko na miejscu w restauracji. Bardzo często nasi Goście zamawiają ją do domu – na własne przyjęcia w ramach oferty cateringowej. Popularność tortu kawowo-bezowego, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania i sprawiła, że rozwinęliśmy część cukierniczą. Mamy bogatą ofertę wypieków skierowaną przede wszystkim do gości, którzy organizują u nas przyjęcia takie jak chrzciny czy wesela.

Na które z dań warto zwrócić uwagę odwiedzając Gospodę Pod Młynem?
Smakoszom polecilibyśmy gulasz z jelenia, pieczoną nogę z gęsi z placuszkami ziemniaczanymi i  naleśniki z rakami. Natomiast osobom, które odwiedzają nas po raz pierwszy, zdecydowanie kaczkę z kopytkami, placka po zbójnicku i torcik kawowo-bezowy na deser.

Na czym dziś zależy Państwu najbardziej?
Uwielbiamy naszą restaurację, praca w niej sprawia nam ogromną satysfakcję, dlatego niezwykle cieszymy się, kiedy słyszymy pochwały od naszych gości. Mamy nadzieję, że zawsze będziemy ją prowadzić.

Dziękuję za rozmowę.

Gospoda pod Młynem
ul. Wiolinowa 14 (w Budynku Domu Sztuki),
02-785 Warszawa

Więcej informacji o lokalu znajdziecie klikając TUTAJ.

komentarze 2

  1. Martyna

    Byłam, polecam 🙂 Ale chciałabym jeszcze wspomnieć o jednej z poznańskich restauracji, które również podaje doskonałą polską kuchnię – Vine Bridge na Śródce. Jedzenie jest przepyszne, po prostu 🙂

    Odpowiedz

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: