Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Kuchnia fusion i smaki ziemi łódzkiej – zapraszamy do Tkalni Smaku w Łodzi

Ocena:

5_PIECZONA_DORADA_hotel_borowieckiRestauracja Tkalnia Samku mieści się w Hotelu Borowiecki***, blisko centrum Łodzi i Manufaktury. Swoją nazwę hotel zawdzięcza głównemu bohaterowi Reymontowskiej “Ziemi Obiecanej” – Karolowi Borowieckiemu – to nawiązanie do włókienniczych korzeni Łodzi. Chlubą tego miejsca są najwyższej jakości składniki sezonowe, własne wypieki oraz wyjątkowa atmosfera.

O miejscu, załodze tworzącej tą wyjątkową restaurację, o inspiracjach, sezonowości dań rozmawiamy z Panią Iwoną Kalinowską, managerem obiektu.

Managerem Restauracji Tkalnia Smaku jest Pani Iwona Kalinowska – była managerka wielu popularnych restauracji zlokalizowanych na osławionej ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Gdy pytamy ją o jej podejście do zarządzania restauracją, mówi: Prowadzenie restauracji to ogromne wyzwanie. Potrzeba wielu lat, aby posiąść wystarczającą wiedzę i doświadczenie tak niezbędne w temacie gastronomicznym. Kierowanie restauracją to nie tylko praca. Osoby decydujące się na realizowanie w tej dziedzinie powinny w pełni zaangażować się w setki tajników, które są nieodłącznym aspektem gastronomii.

3_GROSZEK_CUKROWY_PODANY_Z_BLINAMI_hotel_borowieckiDla Pani Iwony gastronomia to pasja i zamiłowanie: Pracując przez długi czas w restauracjach poznałam czym tak naprawdę jest gastronomia, dziedzina tak bliska każdemu z nas. W czym tkwi sztuka kulinarna, barowa, kelnerska i managerska.

Zakochałam się w sztuce gotowania, w odkrywaniu nowych smaków, kompozycji składników i tajemnic przygotowywania potraw. Uważam to za sztukę, którą nie tak łatwo przyswoić i zrozumieć, a, co najważniejsze, tworzyć dzieła niezapomnianych doznać smakowych – dodaje.
A więc, kto jeszcze współtworzy Restaurację Tkalnia Smaków?

2_CARPACCIO_WOŁOWE_hotel_borowieckiSzef Kuchni – Maciej Stachurski, to człowiek bardzo opanowany, zorganizowany, przewidujący, a z drugiej strony – pomysłowy i skrupulatny. Otwarty na nowe smaki. Dba o wybór produktu najwyższej jakości. Wcześniejsze doświadczenia czerpał również m.in. z hoteli, np. z najstarszego hotelu z tradycjami w Łodzi – hotelu Grand.

Dla Macieja praca w hotelu w charakterze Szefa Kuchni, to wielka odpowiedzialność i jednocześnie liczne wyzwania – zarówno w kwestii prowadzenia kuchni podzielonej na restauracyjną, czyli a’la carte oraz bankietową, będącą stałym poszukiwaniem inspiracji. Pod jego okiem w doskonałej atmosferze pracuje załoga, w której każdy zna swoje miejsce.

1004713_466172896839242_1132484558_nInspiracje czerpiemy garściami, wszystkimi zmysłami – z podróży, książek, telewizji, Internetu, od ludzi – dlatego zawsze przygotowując nową kartę uwzględniamy opinie i oczekiwania naszych Gości, mówi Pani Iwona.

Dania przygotowywane są z lokalnych, sezonowych, zawsze świeżych i starannie dobranych produktów, komponujemy je opierając o autorskie receptury, a podajemy w sposób nietypowy, uwzględniając obowiązujące trendy. Talerzem rządzi reguła: lokalność, sezonowość, esencjonalność. Dla Szefa Kuchni, całej załogi i właścicieli największą satysfakcją jest widok zadowolonych i często powracających Gości.

4_ŁOSOŚ_W_ZIOŁOWEJ_POSYPCE_hotel_borowieckiInspiracja Łodzią, w której rozgrywa się akcja “Ziemi Obiecanej”, widoczna jest także w daniach serwowanych przez hotelową restaurację. Obok dań tradycyjnej kuchni polskiej, znajdują się tu propozycje kuchni fusion, czerpiącej z tego, co najlepsze w innych kuchniach etnicznych.

W Tkalni Smaków rządzi świeżość – nie stosuje się mrożonek, dania nigdy nie są wcześniej przygotowywane i odgrzewane. Zdarza się, że właśnie z tego powodu trzeba na posiłek poczekać chwilkę dłużej, ale goście szybko przekonują się, że warto. W karcie królują dania sezonowe, urozmaicane w zależności od pory roku. Gościom każdego dnia poleca się inną zupę, opartą o inspiracje Szefa Kuchni i dostępność produktów. Menu, to pewnego rodzaju kuchnia fusion, często czerpana inspiracja z korzeni łódzkich (sezonowa wkładka „smaki ziemi łódzkiej” czy czterokulturowości Łodzi). Z oferty zadowoleni będą zarówno wegetarianie, jak i wielbiciele mocno doprawionych dań. Nie boimy się ciekawych i nietypowych połączeń smakowych, mówi Pani Iwona.

6_SERNIK_hotel_borowieckiWprowadzanie nowych dań poprzedza wspólna degustacja, gdzie każda osoba ze wszystkich działów hotelowych wypowiada się na temat danej potrawy (każde zdanie jest ważne, aby skomponować odpowiednio potrawę).

Dzięki temu wszystkie osoby w hotelu wiedzą z czego potrawa powstaje, jak smakuje i wiedzą komu ją polecić.

Tkalnia Smaku to doskonałe miejsce na imprezy okolicznościowe – pracownicy gwarantują piękne przystrojenie, salę na wyłączność, obsługę na wysokim poziomie, konkurencyjne ceny, kącik zabaw dla dzieci, uroczyste serwowanie tortu przez naszego Cukiernika. Imprezy na życzenie gości mogą być urozmaicane – występem iluzjonisty, wieczorem kasyno rodem z Las Vegas, ekspresowym kursem tańca towarzyskiego, imprezą z DJ-em czy występem skrzypka-wirtuoza.

Restauracja jest również miejscem przyjaznym najmłodszym gościom, co czyni ją idealnym miejscem na rodzinny lunch (kącik zabaw dla dzieci przy okazji imprez okolicznościowych).

Właśnie dlatego Tkalnia Smaku to miejsce dla każdego.
Koniecznie tu zajrzyjcie!

logoRestauracja Hotelu Borowiecki – Tkalnia Smaku
ul. Kasprzaka 7/9
91-078 Łódź
tel: (42) 288 01 00, 601 536 583

Więcej informacji o Restauracji Tkalnia Smaku znajdziecie TUTAJ.

Co znajdziecie w karcie menu? Między innymi te dania:

PRZYSTAWKI:
Roladki z pstrąga w szynce dojrzewającej
Groszek cukrowy podany z blinami ze świeżą miętą i ricottą – propozycja wege
ZUPY:
Krem z młodych pieczonych buraków z serem owczym
SAŁATKI:
Sałaty z karmelizowaną gruszką, serem lazur i orzechami włoskimi – propozycja wege
DANIA GŁÓWNE:
Pierś z kurczaka faszerowana kaparami i suszonymi pomidorami na maślanym puree z sosem winno-karmelowym
Łosoś w ziołowej posypce z bukietem wiosennych w sosie maślanym ze świeżą kolendrą – propozycja wege
Pieczona dorada z grillowanym ananasem, frytkami z batata i sałatką ze świeżej rukoli i cytrusów – propozycja wege
DESERY:
Torcik czekoladowy z nutą chili na sosie z czarnej porzeczki

Smacznego!

1 komentarz

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: