Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

Idzie jesień, czas na zmiany

risotto-1126412_960_720Wielu restauratorów narzeka na okres wakacji, jako spory czas stagnacji w lokalu. Fakt, w tym samy czasie inna grupa właścicieli restauracji cieszy się z przychodów, bo właśnie na okres wypoczynkowy liczą najbardziej. Gdy kończy się lato, dla wszystkich przychodzi czas na zmiany – największe dotyczą tych właścicieli, którzy czas wakacji starali się przetrwać w oczekiwaniu na lepsze jutro. Wraz z odejściem lata, warto przygotować swoich powracających (i nowych!) gości na zupełnie nowe, jesienne menu.

Dania powinny być przepełnione inspiracjami opartymi o produkty królujące w tej porze roku – grzyby, dynię, cukinię, paprykę, bakłażana, kalarepę, a także jabłka, gruszki, czy śliwki. Poza klasykami uwielbianymi przez gości, czas na wizytę w gospodarstwie rolnym i burzę mózgów w załodze. To pora na zmiany i zakasanie rękawów.

mushrooms-454170_960_720Gdybyście sądzili, że jest inaczej – dla przypomnienia do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze prawie 3,5 miesiąca, co oznacza, że liczenie na same imprezy przedświąteczne nie ma szans! Nie zapominajcie o tym. To również dobry sprawdzian dla Was – jako restauratorów – i waszych szefów kuchni, którzy powinni wykazać się mnóstwem pomysłów na jesienne menu.

Ps. 1. czy wiecie, jakie są obowiązujące trendy w menu restauracyjnym na świecie? Jakiś czas temu na szkoleniu „Obecna sytuacja rynku restauracyjnego. Jak odnaleźć się i zdobyć klientów w dzisiejszych czasach.” prowadzonym podczas Targów EuroGastro nasza Redaktorka Ania Dębska omawiała mnóstwo pomysłów, które królują na talerzach poza naszym krajem. Czy Wasz szef kuchni wie o nich? Zapytajcie go i najpóźniej do połowy września pochwalcie się swoim nowym menu, na które czekają Wasi potencjalni goście.

Ps. 2. pamiętajcie, by wysłać informacje o tym do redakcji GdzieZjesc.info, która promuje miejsca dbające o gości. Wystarczy mail na adres [email protected]

Fot. Pixabay

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: