Blog Kulinarny GdzieZjesc.info - Porozmawiajmy o jedzeniu - Gotowanie - Podróże kulinarne

10 zasad dobrej restauracji, czyli Nowy Rok z nowymi postanowieniami!

restaurantW natłoku obowiązków właściciela restauracji, wiele okazji łatwo przegapić, a Nowy Rok, to często kolejny dzień pracy, który ucieka, jak te wcześniejsze – niezauważalnie, z zakasanymi rękawami i obowiązkami, które nie zważają na zmieniającą się datę. To jednak czas, który warto poświęcić, by zmienić tok myślenia, a swoją restaurację przenieść na zupełnie inny (i o niebo wyższy!) poziom, zarówno pod względem jakości obsługi, pracy, jak i zadowolenia Gości.

Jak to zrobić? Wystarczy pokierować się najważniejszymi 10 zasadami dobrej restauracji. Co wie dobry właściciel restauracji w nowym roku? Otóż:

  1. Zadowolenie Gościa jest priorytetem, dlatego menu, jakość obsługi i oferowanych dań jest w pełni kontrolowana i weryfikowana tylko i wyłącznie pod kątem opinii Gości!
  2. Ciekawy i unowocześniony wygląd lokalu, to pociecha dla oczu Gościa, a więc nie warto odkładać remontu lub chociaż małego liftingu lokalu na kolejny rok.
  3. Szef Kuchni musi mieć talent – jeśli jeszcze nie jesteś o tym przekonany, natychmiast poszukaj innego.
  4. Talerz jest wizytówką Twojej restauracji – jeśli to, co jest podawane Gościom, zdjęcia pojawiające się na Waszym Facebooku, nie rozbudzają apetytu, natychmiast musisz to zmienić.
  5. Hejt hejtem, ale jeśli Twoja restauracja ma dużo złych opinii, czas zacząć je weryfikować – nie można żyć w ciągłym samozaprzeczeniu, bo nawet w małym kłamstwie jest ziarenko prawdy – sprawdź to!
  6. Konkurencja nie jest niczym złym – stałe narzekanie na sąsiadów niczego nie zmieni w Twojej restauracji. Zajmij się swoją ofertą, pracownikami i przede wszystkim zadbaj o swoich Gości tak, by nie myśleli, by odwiedzić lokal za ścianą.
  7. Pogódź się z tym, że każda dobra restauracja korzysta z kampanii reklamowych – ten tłum gości nie bierze się znikąd. To ciężka praca managera, firm reklamowych, przemyślanych pomysłów, w które trzeba inwestować – jeśli wciąż uważasz, że umiesz reklamować swoją restaurację „za darmo”, pogódź się z tym, że jesteś w błędzie i sprawdź, jak robią to inni!
  8. Szanuj załogę i inwestuj w nią – bez niej Twój lokal, to tylko sklep z jedzeniem! Dobry właściciel restauracji tworzy relacje, które opierają się na wzajemnym szacunku i zaufaniu – słuchaj, rozmawiaj, reaguj, a następnie wymagaj – w tej kolejności! Pamiętaj o szkoleniach dla swoich pracowników – im większy rozwój, tym wyższa jakość obsługi i większe zadowolenie Gości.
  9. Wyjdź z lokalu! Przynajmniej raz w miesiącu odwiedź restaurację, która z dowolnego powodu wydała Ci się zachwycająca, ciekawa, inna niż Twoja. Właściciel dobrej restauracji nie boi się szukać inspiracji u innych – ucząc się, podpatrując, wdrażając ciekawe rozwiązania. Siedzenie wyłącznie w swoim lokalu nie daje takiej możliwości.
  10. Pokochaj w Nowym Roku swoją pracę! Przestań narzekać – znajdź atuty swojej restauracji, stwórz je na nowo, rozwiń tak, byś był z niej w końcu dumny. Dobry właściciel restauracji to zadowolony właściciel – z pracowników, a przede wszystkim z Gości, dla których zadowolenia zrobi wszystko!

I właśnie tego, byś mógł, drogi restauratorze, stworzyć o sobie samym taką listę, życzą Ci pracownicy AFMedia oraz Redakcji GdzieZjesc.info. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Powiedz nam co sądzisz o tym artykule: